MutteringsSports News Elsewhere  (fresh daily from the Web)

Wednesday, March 10

Writers name Williams and Brown to all-district team

Send a link to a friend

[MARCH 10, 2004]  CHAMPAIGN -- Illinois sophomores Deron Williams and Dee Brown were selected to the United States Basketball Writers Association All-District 5 team, the association announced Tuesday. District 5 comprises the states of Ohio, Indiana, Illinois, Michigan, Minnesota and Wisconsin. Williams and Brown were named to the first and second all-Big Ten teams, respectively, on Tuesday as well. [See related article.]

 The complete listing of USBWA teams is below. Members of the all-district teams are eligible for the association's all-America squad.

District 5 -- Ohio, Indiana, Illinois, Michigan, Minnesota, Wisconsin

Devin Harris, Wisconsin

Kris Humphries, Minnesota

Deron Williams, Illinois

Travis Diener, Marquette

Paul Davis, Michigan State

Darren Brooks, Southern Illinois

Dylan Page, Wisconsin-Milwaukee

Bracey Wright, Indiana

Dee Brown, Illinois

Chris Thomas, Notre Dame

Player of the year -- Devin Harris, Wisconsin

Coach of the year -- Matt Painter, Southern Illinois

District 1 -- Maine, Vermont, New Hampshire, Rhode Island, Massachusetts, Pennsylvania, West Virginia, Connecticut

Taylor Coppenrath, Vermont

Ryan Gomes, Providence

Ben Gordon, Connecticut

David Hawkins, Temple

Carl Krauser, Pittsburgh

Jameer Nelson, Saint Joseph's

Emeka Okafor, UConn

Julius Page, Pittsburgh

Craig Smith, Boston College

Delonte West, Saint Joseph's

Player of the year -- Jameer Nelson, Saint Joseph's

Coach of the year -- Phil Martelli, Saint Joseph's

District 2 -- New York, New Jersey, Delaware, Washington, D.C.

Luis Flores, Manhattan

Keydren Clark, St. Peter's

Andre Barrett, Seton Hall

Hakim Warrick, Syracuse

Juan Mendez, Niagara

Marques Green, St. Bonaventure

Gerry McNamara, Syracuse

Kelly Whitney, Seton Hall

T.J. Thompson, George Washington

Ricky Shields, Rutgers

Player of the year -- Luis Flores, Manhattan

Coach of the year -- Bobby Gonzalez, Manhattan

District 3 -- Virginia, North Carolina, South Carolina, Maryland

Chris Duhon, Duke

Justin Gray, Wake Forest

Julius Hodge, North Carolina State

Rashad McCants, North Carolina

J.J. Redick, Duke

Luol Deng, Duke

Kevin Martin, Western Carolina

Sean May, North Carolina

Chris Paul, Wake Forest

Shelden Williams, Duke

Player of the year -- Chris Duhon, Duke

Coach of the year -- Herb Sendek, North Carolina State

District 4 -- Kentucky, Tennessee, Mississippi, Alabama, Georgia, Florida

B.J. Elder, Georgia Tech

Gerald Fitch, Kentucky

Matt Freije, Vanderbilt

Francisco Garcia, Louisville

Tim Pickett, Florida State

Lawrence Roberts, Mississippi State

Anthony Roberson, Florida

Rashad Wright, Georgia

Tim Bowers, Mississippi State

Eric Daniels, Kentucky

Player of the year -- Lawrence Roberts, Mississippi State

Coach of the year -- Rick Stansbury, Mississippi State

 

[to top of second column in this article]

District 6 -- Iowa, Missouri, Kansas, Oklahoma, Nebraska, North Dakota, South Dakota

Wayne Simien, Kansas

Keith Langford, Kansas

Tony Allen, Oklahoma State

John Lucas, Oklahoma State

Ricky Paulding, Missouri

Arthur Johnson, Missouri

Curtis Stinson, Iowa State

Nate Johnson, Nebraska

Brody Deren, Creighton

David Gruber, Northern Iowa

Player of the year -- John Lucas, Oklahoma State

Coach of the year -- Eddie Sutton, Oklahoma State

District 7 -- Texas, Arkansas, Louisiana

Andre Emmett, Texas Tech

Michael Harris, Rice

LeRoy Hurd, Texas-San Antonio

Jaime Lloreda, LSU

Brandon Mouton, Texas

Royal Ivey, Texas

Jason McKrieth, Rice

Jonathon Modica, Arkansas

Filiberto Rivera, UTEP

Terrance Thomas, Baylor

Player of the year -- Andre Emmett, Texas Tech

Coach of the year -- Billy Gillespie, UTEP

District 8 -- Wyoming, Utah, Idaho, New Mexico, Colorado, Nevada, Montana

Rafael Araujo, Brigham Young

Odartey Blankson, UNLV

Jerel Blassingame, UNLV

Cardell Butler, Utah State

Danny Granger, New Mexico

David Harrison, Colorado

Nick Jacobson, Utah

A.J. Kuhle, Air Force

Kirk Snyder, Nevada

Nick Welch, Air Force

Player of the year -- Kirk Snyder, Nevada

Coach of the year -- Joe Scott, Air Force

District 9 -- California, Oregon, Washington, Hawaii, Arizona, Alaska

Channing Frye, Arizona

Andre Iguodala, Arizona

Josh Childress, Stanford

Ike Diogu, Arizona State

Chris Hernandez, Stanford

Luke Jackson, Oregon

Michael Kuebler, Hawaii

Brandon Roy, Washington

Aerick Sanders, San Diego State

Blake Stepp, Gonzaga

Ronny Turiaf, Gonzaga

Player of the year -- Blake Stepp, Gonzaga

Coach of the year -- Mike Montgomery, Stanford

[Provided by Kent Brown,
assistant athletics director,
sports information director,
University of Illinois]

LDN sports sponsored by:

 

< Sports index

Back to top

 

News | Sports | Business | Rural Review | Teaching & Learning | Home and Family | Tourism | Obituaries

Community | Perspectives | Law & Courts | Leisure Time | Spiritual Life | Health & Fitness | Teen Scene
Calendar | Letters to the Editor