Logan County Fair 2000
Results posted Aug. 4 - Page 1

Results of 2000 4-H Heifer Show

[AUG. 4, 2000]  The 4-H Heifer Show was at 8 a.m. on Thursday, Aug. 3, at the Logan County Fairgrounds. Results are listed below.

Cameron Kurtz Grand Champion Purebred Heifer

Candice McKown Reserve Grand Champion Purebred Heifer

Clint Garey Champion Angus Female

Kate Wrage Reserve Champion Angus Female

Candice McKown Champion Hereford Female

Sasha McKown Reserve Champion Hereford Female

Cameron Kurtz Champion Shorthorn Female

Mark Steinhour Reserve Champion Shorthorn Female

Ashley Boyer Champion Simmental Female

Kevin Foran Reserve Champion Simmental Female

Mindy Spears Champion Other Papered Breeds

Jessica Lindgren Reserve Champion Other Papered Breeds

Kevin Foran Champion Cow/Calf

 

 

Angus Heifers

Late Jr. Yearling Heifer

Blue Awards

Nathaniel Gieseke

Kate Wrage (2)

Early Jr. Yearling Heifer

Blue Award

Clint Garey

 

Hereford Heifers

Sr. Heifer Calf

Blue Award

Colleen Pech

Danielle Horn

Early Summer Heifer

Blue Awards

Allicent Pech

Candice McKown

Sasha McKown

Jonathon Hinkle

Late Junior Yearling Heifer

Blue Awards

Allicent Pech

Colleen Pech

Candice McKown

Sasha McKown

Jonathon Hinkle

Early Junior Yearling Heifer

Blue Awards

Allicent Pech

Adam Bradshaw

Colleen Pech

 

(To top of second column in this section)

Shorthorn Heifers

Senior Heifer

Blue Awards

Carley Bobell

Cameron Kurtz

Late Summer Heifer

Blue Award

Keith Kurtz

Early Summer Heifer

Blue Awards

Tiffany Bell

Mark Steinhour

Late Jr. Yearling

Blue Awards

Carley Bobell

Keith Kurtz

Alex Bell

Mark Steinhour

Early Jr. Yearling

Blue Award

Mark Steinhour

Simmental Heifers

Late Junior Yearling Heifer

Blue Award

Michael Jones

Early Junior Yearling Heifer

Blue Awards

Kevin Foran

Ashley Boyer

Papered Other Breeds

Early Summer Heifer

Blue Awards

Dena Wibben

Troy Wibben

Mindy Spears

Late Junior Yearling Heifer

Blue Awards

Troy Wibben

Jessica Lindgren

Kent White

Early Junior Yearling Heifer

Blue Award

Jessica Lindgren

Non-Papered Commercial Heifer

Blue Awards

Sarah Struebing (2)

Caleb Garey

Cow-Calf Class - 4 years and up

Blue Awards

Dena Wibben

Kevin Foran

Michael Jones

Adam Green

Danielle Horn

 


Results of 2000 4-H Steer Show

[AUG. 4, 2000]  The 4-H Steer Show was at 8 a.m. on Thursday, Aug. 3, at the Logan County Fairgrounds. Results are listed below.

Shelden Tibbs Grand Champion Steer

Matt Bobell Reserve Grand Champion Steer

Marcy Spears Champion Steer Angus

Nathaniel Gieseke Reserve Champion Steer Angus

Matt Short Champion Steer Hereford

Kristine Apel Reserve Champion Steer Hereford

Jessica Leesman Champion Steer Shorthorn

Dustin Leesman Reserve Champion Steer Shorthorn

Shelden Tibbs Champion Steer Crossbred

Matt Bobell Reserve Champion Steer Crossbred

Kevin Foran Champion Steer Simmental

Michael Jones Reserve Champion Steer Simmental

Matt Short Champion British Breed Steer

Jessica Leesman Reserve Champion British Breed Steer

Shane Westen Top Rate-of-Gain

Allicent Pech Junior Beef Showmanship

Sasha McKown Senior Beef Showmanship

 

Angus

Light

Blue Award

Nathaniel Gieseke

Medium

Blue Award

Marcy Spears

Heavy

Blue Award

Clint Garey

Hereford

Light

Blue Awards

Lynette McLaughlin

Matt Duckworth

Matt Wrage

Medium

Blue Awards

Lynette McLaughlin

Joe Allspach

Matt Duckworth

Mike Miller

Heavy

Blue Awards

Chad Bradshaw

Matt Short

Kristine Apel

 

(To top of second column in this section)

Shorthorn

Light

Blue Award

Kendall Turner

Medium

Blue Awards

Dustin Leesman

Kenny Cowan

Nathaniel Gieseke

Jessica Leesman

Heavy

Blue Awards

Tiffany Bell

Garyn Walters

Crossbred - Other Breeds

Light

Blue Awards

Chip Turner

Joe Allspach

Medium

Blue Awards

Clint Turner

Sarah Struebing

Matt Short

Kevin Foran

Heavy

Blue Awards

Marcy Spear

Shelden Tibbs

Matt Bobell

 

Simmental

Light

Blue Award

Michael Jones

Medium

Blue Awards

Kevin Foran

Shane Westen

Heavy

Blue Award

Kent White

 


Results of 2000 4-H Market Hogs Show

[AUG. 4, 2000]  The 4-H Market Hogs Show was at 8 a.m. on Thursday, Aug. 3, at the Logan County Fairgrounds. Results are listed below.

Results of Barrow and Gilt Show


[Grand Champion Barrow shown by Sara Hardman from Chenoa.  The barrow was a crossbreed.  The plaque is the Mildred and Bill Donnan Memorial.]

[Reserve Grand Champion Barrow shown by Blane Olson from Elkhart.  The barrow was a Duroc.  The plaque was given by Anderson Farms.]

[Grand Champion Gilt, a Duroc, was shown by Blane Olson of Elkhart. Here in the picture with Blane are his two sisters, Mary on the left and Ellen on the right.  The plaque is the William and Emma Bock Memorial]

[Reserve Grand Champion Gilt, a Yorkshire, was shown by Sara Conklen of New Holland. The plaque is the Midge Crane Memorial.]

Mary Olson, Elkhart Grand Champion Barrow

Danielle Peifer, Lincoln Reserve Grand Champion Barrow

Jessie Maxheimer Champion Spotted Barrow

Alexander Anderson Champion Yorkshire Barrow

Kevin Schilling Champion Chester White Barrow

Danielle Peifer Champion Hampshire Barrow

Blane Olson Champion Duroc Barrow

Mary Olson Champion Crossbred Barrow

Kevin Heyen Champion Other Papered Breeds Barrow

Carley Bobell Reserve Champion Spotted Barrow

Sara Conklen Reserve Champion Yorkshire Barrow

Bethany Gleason Reserve Champion Chester White Barrow

Thomas Nessler Reserve Champion Duroc Barrow

Rachael Jones Reserve Champion Crossbred Barrow

Amanda Davison Reserve Champion Other Breeds Barrow

Ryan Gieseke Reserve Champion Hampshire Barrow

Dusty Ingram Senior Hog Showmanship

Thomas Nessler Junior Hog Showmanship

Spotted Hogs, Light, Individual

Blue Awards

Chase Lowery

Spotted Hogs, Medium, Individual

Blue Awards

Danielle Horn

Carley Bobell

Spotted Hogs, Heavy, Individual

Blue Awards

Courtney Akers

Jessica Maxheimer

Yorkshire Hogs, Light, Individual

Blue Awards

Sara Conklen

Aaron Eimer

Yorkshire Hogs, Medium, Individual

Blue Awards

Alexander Anderson (2)

Shelden Tibbs

Ross Conrady

Yorkshire Hogs, Heavy, Individual

Blue Awards

Sara Conklen

Ross Conrady

Aaron Eimer

Chester White, Light, Individual

Blue Awards

Eric Eimer

Christopher Jones (2)

Chester White, Medium, Individual

Blue Awards

Bethany Gleason

Danielle Horn

Nick Soloman

Kevin Schilling

Chester White, Heavy, Individual

Blue Awards

Nick Soloman

Justin Anderson

Bethany Gleason

Duroc, Light, Individual

Blue Awards

Mary Olson

David Allspach

Jessica Maxheimer

Amy Smith (2)

Blane Olson

Chris Anderson

Duroc, Medium, Individual

Blue Awards

Keith Kurtz

Thomas Nessler

Dana Crane (2)

Dusty Ingram

Mary Olson

Jamie Smith

Breann Conrady (2)

Jessica Lindgren

Duroc, Heavy, Individual

Blue Awards

Michael Stoll

Blane Olson

Garyn Walters

Todd Cowan

Courtney Akers

Michael Stoll

Chris Anderson

Jamie Smith

Thomas Nessler

David Allspach

 

 

 

(To top of second column in this section)

Other Breeds, Light, Individual

Blue Awards

John Davison

Kevin Heyen

Brent Heyen

Other Breeds, Medium, Individual

Blue Awards

Brent Heyen

Nathaniel Kessinger

John Davison

Jeff Jones

Betsy Bakken

Other Breeds, Heavy, Individual

Blue Awards

Nathaniel Kessinger

Kevin Heyen

Amanda Davison

Damon Babbs

Hampshire, Light, Individual

Blue Awards

Gary Rademaker

Danielle Peifer

Jackie Bakken (2)

Megan Allspach (2)

Jennifer Allspach

Brett Conrady

Matthew Wrage

Brett Davison

Kent Leesman

Hampshire, Medium, Individual

Blue Awards

Matthew Wrage

Brett Conrady

Eric Eimer (2)

Christopher Jones

Danielle Peifer

Emily Bakken

Kenny Cowan

Duane Gieseke

Brent Gieseke

Blaine Hellman

Hampshire, Heavy, Individual

Blue Awards

Ryan Gieseke

Greg Harmon

Andrew Lindgren (2)

Kenny Cowan

Katie Conklen

Duane Gieseke

Brent Gieseke

Bethany Gleason (2)

Blaine Hellman

Crossbred, Light A, Individual

Blue Awards

Emily Allspach

Blaine Hellman (2)

Emily Bobell

Matt Ballance

Angie Ballance

Brett Conrady

Crossbred, Light B, Individual

Blue Awards

Carley Bobell

Cameron Kurtz

Kent Leesman

Breann Conrady

Daniel Rogers

Emily Allspach

Kristie Anderson

Damon Babbs

Crossbred, Medium C, Individual

Blue Awards

Daniel Rogers

Cassondra Rogers

Brett Conrady

Todd Cowan

Ellen Olson

Matt Bobell

Michael Stoll

Jason Lee

Crossbred, Medium D, Individual

Blue Awards

Chase Lowery

Landon Hinkle (2)

Angie Ballance

Elleon Olson

Rachael Jones

Ryan Gieseke

Crossbred, Heavy E, Individual

Blue Awards

Matt Ballance

Kristie Anderson

Brittany Ingram

Kevin Schilling

Blane Olson

Ross Conrady

Chris Anderson

Rachael Jones

Crossbred, Heavy F, Individual

Blue Awards

Jason Lee

Mary Olson

Breann Conrady

Cassondra Rogers

Chris Anderson

Lee Ann Schilling

Ross Conrady

Kevin Schilling

Justin Anderson

All Breeds, Super Heavy, Individual

Blue Awards

Katie Conklen

Kyle Brown

 

 

 


Results of 2000 4-H Sheep Show

[AUG. 4, 2000]  The 4-H Sheep Show was at 8 a.m. on Thursday, Aug. 3, at the Logan County Fairgrounds. Results are listed below.

Aaron Steffens, Lincoln Grand Champion Ewe Lamb

Josh Anderson, Hartsburg Reserve Grand Champion Ewe Lamb

Josh Anderson, Hartsburg Grand Champion Ram Lamb

Matthew Schreiner, Lincoln Reserve Grand Champion Ram Lamb

Josh Anderson, Hartsburg Grand Champion Pair of Lambs

Kim Steffens, Lincoln Reserve Grand Champion Pair of Lambs

Aaron Steffens, Lincoln Grand Champion Ewe

Josh Anderson, Hartsburg Reserve Grand Champion Ewe

Breann Conrady, Elkhart Grand Champion Wether

Brett Conrady, Elkhart Reserve Grand Champion Wether

Matthew Schreiner, Lincoln Senior Sheep Showmanship

Kyle Hoerbert, Delavan Junior Sheep Showmanship

Southdown

Ewe Lamb

Blue Awards

Matthew Schreiner (2)

Ram Lamb

Blue Awards

Matthew Schreiner (2)

Pair of Lambs

Blue Award

Matthew Schreiner

Ewe

Blue Awards

Matthew Schreiner (2)

Shropshire

Ewe Lamb

Blue Awards

Josh Anderson (2)

Ram Lamb

Blue Awards

Josh Anderson (2)

Pair of Lambs

Blue Award

Josh Anderson

Ewe

Blue Awards

Josh Anderson (2)

Hampshire

Ewe Lamb

Blue Awards

Aaron Steffens

Kimberly Steffens

Ram Lamb

Blue Awards

Aaron Steffens

Kimberly Steffens

Pair of Lambs

Blue Award

Aaron Steffens

Kimberly Steffens

Ewe

Blue Awards

Aaron Steffens

Kimberly Steffens

 

(To top of second column in this section)

Dorset

Ewe Lamb

Blue Awards

Andrew Fulton (2)

Gary Rademaker

Deanna Detmers (2)

Kasey Hoerbert (2)

Kyle Hoerbert (2)

Ryan Duckworth (2)

Ram Lamb

Blue Awards

Deanna Detmers

Kane Hoerbert

Kasey Hoerbert

Kyle Hoerbert (2)

Ryan Duckworth

Pair of Lambs

Blue Awards

Deanna Detmers

Kasey Hoerbert

Kyle Hoerbert

Ryan Duckworth

Andrew Fulton

Ewe

Blue Awards

Gary Rademaker (2)

Deanna Detmers (2)

Kasey Hoerbert

Kyle Hoerbert

Commercial

Ewe Lamb

Blue Awards

Marjorie White (2)

Pair of Ewe Lambs

Blue Award

Marjorie White

Market Wether - Heavyweight

Blue Awards

Shelby Daugherty

Matt Schreiner

Breann Conrady

Market Wether - Lightweight

Blue Awards

Monice Short (2)

Andrew Fulton (2)

Matt Schreiner

Brett Conrady

 

 

Click on the listings below for more fair results posted Aug. 4.

Class B Dairy Cattle

Class H Junior Livestock

Class MT Textiles

 

Back to top

 


 

Top Stories | Sports Talk | Weather

A Day in the Life | Milestones | Obituaries | Diaspora

Business & Ag | Organizations & Events | Good Neighbors | Honors & Awards | Ombudsman | Law & Courts

Crosswords |

The Arts | Family Life | Spiritual Life | Health & Fitness | Teaching & Learning | Book Look | Movies & Videos

the em space | Where They Stand | How We Stack Up | By the Numbers

Letters to Editor | About LDN | Corrections | Happy Ads | Classified Ads