Logan County Fair 2000
Results posted Aug. 9 - Page 3

Winners in Class A Open Beef

[AUG. 9, 2000]  Judging of Class A Open Beef was at 8 a.m. on Saturday, Aug. 5, at the Logan County Fair. Results are listed below.

Shorthorns and Polled Shorthorns

Junior yearling bull

1. Wesley Wise, Bethany

Summer yearling bull

1. Keith Kurtz, Lincoln

2. Curtis Wise, Bethany

Senior bull calves, after Sept. 1

1. Larry Hill, Mason City

2. Curtis Wise, Bethany

3. Megan Edwards, Ashland

Champion bull

1. Keith Kurtz, Lincoln

Reserve champion bull

1. Larry Hill, Mason City

Senior yearling heifer cow/calf

1. Larry Hill, Mason City

2. Megan Edwards, Ashland

3. Larry Hill, Mason City

Junior yearling heifer, early

1. Wesley Wise, Bethany

2. Mark Steinhour, Greenview

3. Tiler Ross, Palmyra

Junior yearling heifer, late

1. Keith Kurtz, Lincoln

2. Megan Edwards, Ashland

3. Carly Bobell, Elkhart

4. Curtis Wise, Bethany

5. Mark Steinhour, Greenview

6. Alex Bell, Atlanta

Summer yearling heifer, early

1. Mark Steinhour, Greenview

2. Wesley Wise, Bethany

3. Tiffany Bell, Atlanta

Summer yearling heifer, late

1. Wesley Wise, Bethany

Senior heifer calves, early

1. Cameron Kurtz, Lincoln

2. Larry Hill, Mason City

3. Curtis Wise, Bethany

Senior heifer calves, late

1. Larry Hill, Mason City

2. Curtis Wise, Bethany

3. Matt Bobell, Lincoln

4. Carly Bobell, Elkhart

Champion female

Cameron Kurtz, Lincoln

Reserve champion female

Larry Hill, Mason City

Pair of females

1. Keith Kurtz, Lincoln

2. Wesley Wise, Bethany

3. Larry Hill, Mason City

4. Megan Edwards, Ashland

5. Carly Bobell, Elkhart

6. Tiler Ross, Palmyra

7. Curtis Wise, Bethany

8. Mark Steinhour, Greenview

Pair of yearlings, both sexes, owned by exhibitor

1. Keith Kurtz, Lincoln

2. Wesley Wise, Bethany

3. Curtis Wise, Bethany

Pair of calves, both sexes, owned by exhibitor

1. Larry Hill, Mason City

2. Curtis Wise, Bethany

3. Curtis Wise, Bethany

Three animals from above classes, owned by exhibitor

1. Keith Kurtz, Lincoln

2. Curtis Wise, Bethany

3. Mark Steinhour, Greenview

4. Larry Hill, Mason City

5. Wesley Wise, Bethany

Four animals from above classes, owned by exhibitor

1. Keith Kurtz, Lincoln

2. Curtis Wise, Bethany

3. Larry Hill, Mason City

4. Wesley Wise, Bethany

Horned and Polled Hereford

Junior yearling bull

1. Lindsay Moffett, Dalton City

2. Michael Bergschneider, Waverly

3. Ryan Gillmore, Downs

4. Megan R. Spaulding, McLean

Summer yearling bull

1. Drew Stallard, Bethany

2. Michael Bergschneider, Waverly

Senior bull calves, after Sept. 1

1. Lindsay Moffett, Dalton City

2. Michael Bergschneider, Waverly

3. Drew Stallard, Bethany

4. Megan R. Spaulding, McLean

Champion bull

Lindsay Moffett, Dalton City

Reserve champion bull

Michael Bergschneider, Waverly

Cow/calf

1. Danielle Horn, New Holland

2. Megan R. Spaulding, McLean

Senior yearling heifer

1. Drew Stallard, Bethany

Junior yearling heifer, early

1. Allicent Pech, Lincoln

2. Colleen Pech, Lincoln

3. Nick Schoenbein, Tremont

4. Randi Rich, Williamsville

5. Adam Bradshaw, Delevan

6. Kara Deppert, Green Valley

Junior yearling heifer calves, late

1. Kelsie Stahl, Wyoming

2. Lindsay Moffett, Dalton City

3. Michael Bergschneider, Waverly

4. Sasha McKown, Atlanta

5. Allicent Pech, Lincoln

6. Candice McKown, Atlanta

7. Jonathon Hinkle, New Holland

Summer yearling heifer, early

1. Angie Schoenbein, Tremont

2. Sasha McKown, Atlanta

3. Dustin Rich, Hettick

4. Candice McKown, Atlanta

5. Lindsay Moffett, Dalton City

6. Ryan Gillmore, Downs

7. Jonathon Hinkle, New Holland

Summer yearling heifer, late

1. Lindsay Moffett, Dalton City

2. Michael Bergschneider, Waverly

Senior heifer calves, early

1. Lindsay Moffett, Dalton City

2. Michael Bergschneider, Waverly

Senior heifer calves, late

1. Michael Bergschneider, Waverly

2. Drew Stallard, Bethany

3. Drew Stallard, Bethany

4. Colleen Pech, Lincoln

5. Michael Bergschneider, Waverly

6. Danielle Horn, New Holland

Champion female

1. Kelsie Stahl, Wyoming

Reserve champion female

1. Drew Stallard, Bethany

Pair of females

1. Drew Stallard, Bethany

2. Lindsay Moffett, Dalton City

3. Michael Bergschneider, Waverly

4. Drew Stallard, Bethany

5. Angie Schoenbein, Tremont

Pair of yearlings, both sexes, owned by exhibitor

1. Lindsay Moffett, Dalton City

2. Drew Stallard, Bethany

3. Michael Bergschneider, Waverly

4. Michael Bergschneider, Waverly

Pair of calves, both sexes, owned by exhibitor

1. Michael Bergschneider, Waverly

2. Drew Stallard, Bethany

3. Michael Bergschneider, Waverly

4. Lindsay Moffett, Dalton City

Three animals from above classes, owned by exhibitor

1. Lindsay Moffett, Dalton City

2. Drew Stallard, Bethany

3. Michael Bergschneider, Waverly

4. Drew Stallard, Bethany

5. Allicent Pech, Lincoln

Four animals from above classes, owned by exhibitor

1. Drew Stallard, Bethany

2. Lindsay Moffett, Dalton City

3. Michael Bergschneider, Waverly

4. Michael Bergschneider, Waverly

5. Lindsay Moffett, Dalton City

Aberdeen Angus

Junior yearling bull

1. Neil Parr Family, Mason City

2. Miller Angus Farms, New Holland

3. Brandon Rutledge, Farmer City

4. Lori Curtin, Taylorville

Summer yearling bull

1. Neil Parr Family, Mason City

2. Miller Angus Farms, New Holland

3. Brandon Rutledge, Farmer City

4. Nathaniel Gieseke, Elkhart

5. Lori Curtin, Taylorville

Senior bull calves, after Sept. 1

1. Lori Curtin, Taylorville

2. Lori Curtin, Taylorville

Champion bull

Neil Parr Family, Mason City

Reserve champion bull

Neil Parr Family, Mason City

Cow/calf

1. Adam Green, Atlanta

Junior yearling heifer, early

1. Neil Parr Family, Mason City

2. Miller Angus Farms, New Holland

3. Mike Deppert, Green Valley

4. Neil Parr Family, Mason City

5. Brandon Rutledge, Farmer City

6. Brandon Rutledge, Farmer City

7. Clint Ryan Garey, Atlanta

Junior yearling heifer, late

1. Ashlie Maher, Princeville

2. Ross Thomas, Clinton

3. Lori Curtin, Taylorville

4. Bryce Martin, Fisher

5. Brandon Rutledge, Farmer City

6. Kelsey Flessner, Stanford

7. Miller Angus Farms, New Holland

8. Lori Curtin, Taylorville

9. Neil Parr Family, Mason City

10. Katie Wrage, Emden

11. Katie Wrage, Emden

Summer yearling heifer, early

1. Lori Curtin, Taylorville

2. Brandon Rutledge, Farmer City

3. Miller Angus Farms, New Holland

Summer yearling heifer, late

1. Brandon Rutledge, Farmer City

2. Miller Angus Farms, New Holland

Senior heifer calves, early

1. Miller Angus Farms, New Holland

2. Neil Parr Family, Mason City

3. Lori Curtin, Taylorville

4. Lori Curtin, Taylorville

Senior heifer calves, late

1. Lori Curtin, Taylorville

Champion female

Ashlie Maher, Princeville

Reserve champion female

Miller Angus Farms, New Holland

Pair of females

1. Miller Angus Farms, New Holland

2. Neil Parr Family, Mason City

3. Rutledge Farms, Farmer City

4. Lori Curtin, Taylorville

5. Lori Curtin, Taylorville

6. Neil Parr Family, Mason City

7. Miller Angus Farms, New Holland

Pair of yearlings, both sexes, owned by exhibitor

1. Neil Parr Family, Mason City

2. Miller Angus Farms, New Holland

3. Neil Parr Family, Mason City

4. Rutledge Farms, Farmer City

5. Rutledge Farms, Farmer City

6. Lori Curtin, Taylorville

7. Lori Curtin, Taylorville

Pair of calves, both sexes, owned by exhibitor

1. Lori Curtin, Taylorville

2. Lori Curtin, Taylorville

3. Miller Angus Farms, New Holland

Three animals from above classes, owned by exhibitor

1. Neil Parr Family, Mason City

2. Neil Parr Family, Mason City

3. Miller Angus Farms, New Holland

4. Rutledge Farms, Farmer City

5. Rutledge Farms, Farmer City

6. Lori Curtin, Taylorville

7. Lori Curtin, Taylorville

8. Miller Angus Farms, New Holland

Four animals from above class, owned by exhibitor

1. Neil Parr Family, Mason City

2. Miller Angus Farms, New Holland

3. Rutledge Farms, Farmer City

4. Lori Curtin, Taylorville

5. Lori Curtin, Taylorville

 

(To top of second column in this section)

 

 

Simmental

Junior yearling bull

1. Megan Edwards, Ashland

Senior bull calves, after Sept. 1

1. Megan Edwards, Ashland

2. Megan Edwards, Ashland

3. Tracie Rebbe, Petersburg

Champion bull

Megan Edwards, Ashland

Reserve champion bull

Megan Edwards, Ashland

Cow/calf

1. Tracie Rebbe, Petersburg

2. Kevin Foran, Williamsville

3. Michael Jones, Mount Pulaski

Senior yearling heifer

1. Megan Edwards, Ashland

2. Tyler Stoutenborough, Maroa

3. Michael Jones, Mount Pulaski

Junior yearling heifer, early

1. Megan Edwards, Ashland

2. Ashley Boyer, Lincoln

3. Megan Edwards, Ashland

4. Tracie Rebbe, Petersburg

5. Kevin Foran, Williamsville

6. Michael Jones, Mount Pulaski

Junior yearling heifer, late

1. Megan Edwards, Ashland

2. Drew Earles, Dawson

3. Tyler Stoutenborough, Maroa

4. Megan Edwards, Ashland

5. Tracie Rebbe, Petersburg

Summer yearling heifer, early

1. Tyler Stoutenborough, Maroa

2. Megan Edwards, Ashland

3. Tracie Rebbe, Petersburg

Summer yearling heifer, late

1. Megan Edwards, Ashland

2. Megan Edwards, Ashland

Senior heifer calves, early

1. Megan Edwards, Ashland

Senior heifer calves, late

1. Megan Edwards, Ashland

2. Drew Earles, Dawson

3. Megan Edwards, Ashland

4. Kevin Foran, Williamsville

Champion female

Megan Edwards, Ashland

Reserve champion female

Megan Edwards, Ashland

Pair of females

1. Megan Edwards, Ashland

2. Megan Edwards, Ashland

3. Drew Earles, Dawson

4. Tracie Rebbe, Petersburg

5. Tyler Stoutenborough, Maroa

Pair of yearlings, both sexes, owned by exhibitor

1. Megan Edwards, Ashland

Pair of calves, both sexes, owned by exhibitor

1. Megan Edwards, Ashland

2. Megan Edwards, Ashland

Three animals from above classes, owned by exhibitor

1. Megan Edwards, Ashland

2. Megan Edwards, Ashland

3. Tyler Stoutenborough, Maroa

4. Tracie Rebbe, Petersburg

Four animals from above classes, owned by exhibitor

1. Megan Edwards, Ashland

2. Megan Edwards, Ashland

3. Tracie Rebbe, Petersburg

Papered Other Breeds

Junior yearling bull

1. Tiler Ross, Palmyra

Summer yearling bull

1. Alisha Gehrke, Delavan

2. Dena Wibben, Atlanta

Senior bull calves, after Sept. 1

1. Lacey Kershaw, Ashland

2. Lacey Kershaw, Ashland

Champion bull

Alisha Gehrke, Delavan

Reserve champion bull

Tiler Ross, Palmyra

Cow/calf

1. Dena Wibben, Atlanta

Junior yearling heifer, early

1. Brock Rutledge, Farmer City

2. Cori Harrison, Minier

3. Lacey Kershaw, Ashland

4. Cori Harrison, Minier

5. Jessica Lindgren, Atlanta

6. Jessica Lindgren, Atlanta

7. Tiler Ross, Palmyra

Junior yearling heifer, late

1. Brock Rutledge, Farmer City

2. Lacey Kershaw, Ashland

3. Tiler Ross, Palmyra

4. Troy Wibben, Atlanta

Summer yearling heifer, early

1. Lacey Kershaw, Ashland

2. Lacey Kershaw, Ashland

3. Cori Harrison, Minier

4. Mindy Spear, Mount Pulaski

5. Tiler Ross, Palmyra

6. Troy Wibben, Atlanta

7. Dena Wibben, Atlanta

Summer yearling heifer, late

1. Alisha Gehrke, Delavan

2. Ross Thomas, Clinton

Senior heifer calves, early

1. Lacey Kershaw, Ashland

2. Lacey Kershaw, Ashland

Senior heifer calves, late

1. Alisha Gehrke, Delavan

Champion female

Lacey Kershaw, Ashland

Reserve champion female.

Brock Rutledge, Farmer City

Pair of females

1. Lacey Kershaw, Ashland

2. Brock Rutledge, Farmer City

3. Alisha Gehrke, Delavan

4. Lacey Kershaw, Ashland

5. Jessica Lindgren, Atlanta

6. Tiler Ross, Palmyra

Pair of yearlings, both sexes, owned by exhibitor

1. Alisha Gehrke, Delavan

2. Tiler Ross, Palmyra

Pair of calves, both sexes, owned by exhibitor

1. Lacey Kershaw, Ashland

2. Lacey Kershaw, Ashland

Three animals from above classes, owned by exhibitor

1. Lacey Kershaw, Ashland

2. Alisha Gehrke, Delavan

3. Lacey Kershaw, Ashland

4. Tiler Ross, Palmyra

Four animals from above classes, owned by exhibitor

1. Lacey Kershaw, Ashland

2. Lacey Kershaw, Ashland

3. Tiler Ross, Palmyra

Steer Classes

Shorthorn, pure/grade, lightweight

1. Dustin Leesman, Atlanta

2. Kendall Turner, Atlanta

3. Kenny Cowan, Beason

Shorthorn, pure/grade, mediumweight

1. Curtis Wise, Bethany

2. Jessica Leesman, Atlanta

3. Nathaniel Gieseke, Elkhart

Shorthorn, pure/grade, heavyweight

1. Jennifer Babbs, Taylorville

2. Tiffany Bell, Atlanta

3. Garyn L. Walters, Delavan

Champion

Jennifer Babbs, Taylorville

Reserve champion

Curtis Wise, Bethany

Hereford pure/grade, lightweight

1. Lindsay Moffett, Dalton City

2. Joseph Allspach, Mount Pulaski

3. Matthew Duckworth, Emden

4. Lynette McLaughlin, Atlanta

5. Matthew Wrage, Emden

6. Lynette McLaughlin, Atlanta

Hereford pure/grade, mediumweight

1. Kelsie Stahl, Wyoming

2. Brian M. Riddle, Clinton

3. Brian M. Riddle, Clinton

4. Matthew Duckworth, Emden

5. Mike Miller, McLean

Hereford pure/grade, heavyweight

1. Tamar Adcock, Assumption

2. Matthew Short, Lincoln

3. Chad Bradshaw, Delavan

4. Kristina Apel, Beason

5. Megan R. Spaulding, McLean

Champion

Tamar Adcock, Assumption

Reserve Champion

Matthew Short, Lincoln

Black or red Angus pure/grade, lightweight

1. Nathaniel Gieseke, Elkhart

2. Marcy Spear, Mount Pulaski

3. Durbin Matthew, Gridley

Black or red Angus pure/grade, mediumweight

1. Graham Franklin, Farmer City

2. Ashlie Maher, Princeville

3. Clint Ryan Garey, Atlanta

Black or red Angus pure/grade, heavyweight

1. Ashlie Maher, Princeville

2. Katie Mendenhall, Springfield

3. Mike Deppert, Green Valley

4. Tyler Fairow, Kilbourne

Champion

Ashlie Maher, Princeville

Reserve Champion

Nathaniel Gieseke, Elkhart

Crossbred or other lightweight

1. Ross Thomas, Clinton

2. Dustin Rich, Hettick

3. Joseph Allspach, Mount Pulaski

4. Derek Struebing, Hartsburg

5. Gilbert Turner IV, Atlanta

6. Michael Jones, Mount Pulaski

Crossbred or other mediumweight

1. Brandon Rutledge, Farmer City

2. Lacey Kershaw, Ashland

3. Jeremy Baker, Gridley

4. Matthew Short, Lincoln

5. Kristin Riddle, Clinton

6. Kevin Foran, Williamsville

7. Shane Westen, Hartsburg

8. Kevin Foran, Williamsville

Crossbred or other heavyweight

1. Shelden Tibbs, Middletown

2. Megan Edwards, Ashland

3. Brandon Rutledge, Farmer City

4. Jennifer Babbs, Taylorville

5. Katie Mendenhall, Springfield

6. Matt Bobell, Lincoln

7. Michael Earles, Dawson

8. Kent White, Beason

9. Marcy Spear, Mount Pulaski

Champion

Shelden Tibbs, Middletown

Reserve champion

Megan Edwards, Ashland

 

Grand champion steer

Shelden Tibbs, Middletown

Reserve grand champion steer

Tamar Adcock, Assumption

Grand champion British breeds steer

Tamar Adcock, Assumption

Reserve grand champion British breeds

Ashlie Maher, Princeville

Troy Miller Memorial Trophy Champion Angus female

Ashlie Maher, Princeville

Reserve grand champion $125 Hanner Cattle

Tamar Adcock, Assumption

 

 


For other results posted Aug. 9, click on these headings:

Winners in Class L Floriculture

Winners in Class H Junior Livestock

 

Back to top

 


 

Top Stories | Sports Talk | Weather

A Day in the Life | Milestones | Obituaries | Diaspora

Business & Ag | Organizations & Events | Good Neighbors | Honors & Awards | Ombudsman | Law & Courts

Crosswords |

The Arts | Family Life | Spiritual Life | Health & Fitness | Teaching & Learning | Book Look | Movies & Videos

the em space | Where They Stand | How We Stack Up | By the Numbers

Letters to Editor | About LDN | Corrections | Happy Ads | Classified Ads